Yükleniyor... Yükleniyor...

Koronavirüsün insanlığın ekolojik krizden kurtulmasına yardımcı olabileceği 5 yol

Koronavirüsün insanlığın ekolojik krizden kurtulmasına yardımcı olabileceği 5 yol

Koronavirüsün insanlığın ekolojik krizden kurtulmasına yardımcı olabileceği 5 yol  Bu salgın, şeylerin kökten değişmesi gereken bir başka uyandırma çağrısıdır ve acil durum önlemlerinin çoğu gezegene de yardımcı olur Koronavirüsün insan trajedisi çok büyük. Şimdiye kadar 3.000’den fazla kişi öldü ve 90.000’den fazla kişi dünya çapında enfekte oldu ve milyonlar etkilendi. Bulaşıcı hastalık her zaman insan deneyiminin bir parçası olmasına rağmen, endüstriyel medeniyetin genişlemesi kaçınılmaz olarak yeni hastalık riskini artırmıştır. Kontrolsüz endüstriyel genişleme ayrıca gezegeni tehlikeli bir şekilde ısıtır ve dünyadaki ekosistemlerin çöküşünü tetikler. Profesör Jem Bendell ve filozof Rupert Read gibi uzmanlar, toplumsal çöküşün kaçınılmaz olduğunu ve 6 milyar insanın ölebileceğini savundu. Dr. Nafeez Ahmed medeniyetin çöküşünün başlamış olabileceğini savunuyor. İnsan medeniyetinin kendisinin risk altında olması zamanımızın giderek daha fazla kabul gören bir gerçeğidir. 153 ülkeden 11.000’den fazla bilim adamı bir iklim acil durum uyarısı açıkladı – “zincir reaksiyonları ekosistemlerde, toplumda ve ekonomilerde önemli bozulmalara neden olabilir ve potansiyel olarak dünyanın geniş alanlarını yaşanamaz hale getirebilir” Coronavirüs hem sorunlu küresel ekonominin bir belirtisi hem de işlerin değişmesi gereken önemli bir işarettir. Virüsü içerecek acil kısa vadeli tedbirlerin de küresel küresel ekosistemler üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Kriz bir fırsat olabilir ve bu önlemlerin bazılarının kalıcı olarak benimsenmesi, en kötü durumda kaçak iklim senaryolarının önlenmesine ve insanlığın adapte edildiği gezegen koşullarının korunmasına yardımcı olabilir.

1. Daha az endüstriyel bir gelecek göstermek mümkündür Halen yavaşlayan bir ekonomi düşük karbonlu bir ekonomidir. Çin’de, koronavirüs endüstriyel üretimi yavaşlattı, daha uzun tatiller ve seyahat kısıtlamalarının getirilmesini sağladı, bunların hepsi daha düşük CO2 emisyonu ile sonuçlandı: Çin’in emisyonları tek başına çeyrek veya 100 milyon mt azaldı. Çıktıdaki azalma, dünya genelinde daha az malzeme sevk edilmesi ve daha az atılabilir ürünlerin toprak dolgusu ile sonuçlanması anlamına geliyor. Küresel ekonomilere zorlanan çetin ve yönetilmeyen düşüşler insanların geçimlerini ve yaşam standartlarını mahvedebilir. Bununla birlikte, bu tür önlemleri istikrarlı bir şekilde uygulamak ve sadece geçim kaynaklarını korumakla kalmayan, aynı zamanda vatandaşların refahını artıran endüstriyel üretime daha az bağımlı toplumlar oluşturmak mümkündür. Ekonomistler ve sürdürülebilirlik uzmanlarının büyümesini şöyle adlandırır: “en zengin ülkelerdeki planlı ve eşitlikçi ekonomik daralma aşaması, nihayetinde Dünya’nın biyofiziksel sınırları dahilinde istikrarlı bir duruma ulaşır.”

Koronavirüs bir halk sağlığı acil durumu nedeniyle endüstriyel üretimde çok ani bir düşüşe neden olmakla birlikte, bu spazm yoluyla yaşamak vatandaşların hayal etmesine ve politika yapıcıların ekolojik acil durumlara tepki olarak nasıl farklı yaşamak mümkün olduğunu planlamasına izin verebilir . Ekonomik faaliyetlerin ve endüstriyel üretimin azaltılması, küresel ekosistemlerin yenilenmesini sağlayan bir araçtır.

 

Her gün bir yolcu gemisi bir milyon araba kadar kirlilik çıkarabilir Cruise gemileri, kutup, karayipler ve Galapagos Adaları gibi dünyanın en sevilen ve kırılgan ekosistemlerinde aşırı kirlilik yayar. Dünyanın en kirli petrolünü (bunker yakıtı) yakarak havayı kirletiyor ve kıyı şeridi toplulukları arasında hastalığa neden oluyorlar. Dünyanın tek en büyük kruvaziyer şirketi Carnival Corporation’ın Avrupa filosu, tüm Avrupa araçlarından daha fazla hava kirliliği yaratmaktadır. Bu dev şirketler etkilerini ele alana kadar bu korkunç kirletici sektör için rezervasyonlarda bir düşüş ancak dünya gezegeni için iyi bir şey olabilir. Benzer şekilde, hava yolculuğu, 2009’dan bu yana ilk kez azalan koronavirüs nedeniyle düşüyor ve bu yıl 29 milyar doları aşan geliri olan havayollarına tahmini bir maliyetle. Kampanyalar, yıllardır sektörün devasa ve artan iklim etkisini vurgulayan hava yolculuğu sınırlamaları çağrısında bulunuyorlar. Koronavirüs, milletvekillerinin ve endüstrinin şimdiye kadar uygulayamadığı hava yolculuğunda bir tür azalmaya yol açıyor gibi görünüyor. İklim acil ve politik titremesi karşısında, gereksiz seyahatlerde genel bir azalma, en tehlikeli kaçak iklim modellerinden kaçınmaya yardımcı olabilecek gelişmiş yerel ekonomilere kaymaları teşvik edebilir.

3. Daha dayanıklı yerel ekonomilere yönelmek Gittikçe daha fazla şehirlerde yaşıyoruz ve başka yerlerde endüstriyel olarak üretilen ve fosil yakıtlar kullanılarak kamyonla taşınan, uçulan veya sevk edilen yiyecekleri yiyoruz. Yoğun gıda üretimi ve sürekli uzun mesafe nakliye, hastalığın yayılmasını daha olası hale getirir. Ayrıca, doğa kaybı ve monokültürlerin yayılması “hastalık patojenlerinin gelişmesini” mümkün kılar. Koronavirüs veya petrol fiyatlarındaki artışlar gibi bir şok, birçoğumuzun bağlı olduğu küresel ekonominin ne kadar tehlikeli olduğunu ortaya koyuyor. Örneğin, yakıt tedariki kesintiye uğrarsa, Londra birkaç gün içinde yiyecek tükenir. Gıda Politikası Profesörü Tim Lang, “Her şey otoyolda. Tam zamanında bir yiyecek sistemimiz var. ”

Topluluk bahçeleri, San Francisco’daki gibi, yeterliliğin sağlanmasına yardımcı olabilir. Kevin Krejci / Wikimedia Commons Yerel gıda üretimini büyük ölçüde artırmak fosil yakıt emisyonlarını azaltır ve küresel ticaretin bu karmaşık ve güvencesiz akışına olan bağımlılığımızı azaltır. Dahası, bizi de daha mutlu edecek. Hepimizin ne kadar çalıştığımızı ve ne kadar tükettiğimizi en üst düzeye çıkaran mevcut ekonomik sistemimiz, refahta bir artışa dönüşemedi: bunun yerine, obezite ve yeme bozukluklarından depresyona ve gençlerde intihar salgını geçiren bir dizi yeni rahatsızlık yarattı. adamlar. Gelecekte sürdürülebilir bir toplum, çoğumuzun daha az çalışıp işe gidip gelmesi, yerel topluluklarımızla daha fazla ilgilenmemiz ve yaşadığımız yere yakın yiyecek yetiştirmemiz, arkadaşlarımız ve ailelerimizle daha fazla zaman geçirmemiz anlamına gelir – insan mutluluğunu artırdığı tespit edilen her şey. Yerel Vadeli İşlemler Direktörü ve Kurucusu Helena Norberg-Hodge şunları söyledi: Diyerek şöyle devam etti: “Dünya çapında daha yerel, çeşitlendirilmiş gıda ekonomilerine geçerek, sadece gıda arzımızı enfekte eden hastalık riskini azaltmakla kalmayacak, aynı zamanda çok uluslu şirketlere sifon etmek yerine topluluklar içinde daha fazla servet tutacağız. ‘ d Gıda üretimini mekanize etmek ve merkezileştirmek için mani tarafından işten sıkılan insanlar için geçim kaynakları sağlamak ve fosil yakıtla çalışan küresel tedarik zincirlerine olan ihtiyacı azaltarak iklim krizine de karşı koyacağız Yerel gıda ekonomileri her açıdan bir kazan-kazan. “

4. Vahşi hayvan ticaretinin sona ermesi Yabani türlerin calamitous düşüşü, en azından iklim acil durumu kadar insanın hayatta kalması için bir tehdittir. Soyu tükenmiş her tür vazgeçilmez bir kayıptır. Bu yılın Ocak ayında Çin, koronavirüs salgını nedeniyle pazarlarda, süpermarketlerde, restoranlarda ve e-ticaret platformlarında yaban hayatı ticaretini yasakladı. Ortak bir açıklamada, ülkenin pazar gözetimi, tarım bakanlığı ve ormancılık bürosu da yaban hayatı üreten tüm yerlerin izole edilmesi ve yaban hayatının taşınmasının yasaklanması gerektiğini söyledi.

Covid-19’un patlak vermesinin Wuhan’daki vahşi bir hayvan pazarında başlamış olabileceği yaygın olarak bildirilmektedir. Özellikle Pangolinler, yarasalar yoluyla insanlara atlanmadan önce virüsün olası bir konağı olarak önerilmiştir. Pangolinler veya pullu karıncayiyenler olağanüstü hayvanlardır – sadece pullu memeliler. Ayrıca, Çin geleneksel tıbbında kullanılmak üzere dünyanın en çok ticareti yapılan canlılarıdır. Gergedan boynuzu gibi, ölçeklerinin tıbbi özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır. Yapmazlar. Yaban hayatı ticaretini yasaklamak, bu hayvanların nesli tükenme eşiğinden kurtulmalarını sağlamak için acımasız ve anlamsız zulme bir fren uygulayabilir.

5.   Fabrika tarımının dehşetini vurgulama Squalid, kramplı ve hijyenik olmayan koşullarda yılda milyarlarca hayvan yetiştiren fabrika çiftlikleri, bulaşıcı hastalıklar için ideal üreme zeminleridir. Ölümcül 2009 domuz gribi salgını, Meksika’nın Veracruz kentinde, sonunda insanlara taşınan bir salgında yüzlerce domuzun öldüğü devasa bir domuz çiftliğinden fırladı. Compassion Dünya Tarımında Küresel Kıdemli Kampanya Yöneticisi Mandy Carter, “Yoğun çiftlik hayvanları, en temel doğal davranışlardan bile yoksun kalabalık, çorak koşullarda yaşıyor. İlgili hayvanların sayısı ve yaşam boyu acıları göz önüne alındığında, fabrika çiftçiliği gezegendeki hayvan zulmünün en büyük nedenlerinden biridir. Ve sadece hayvanlara zarar vermekle kalmıyor, doğal dünyaya ve bize de zarar veriyor. ”  

Kafes tarımı bitirebileceğimiz bir kabus. Kampanyayı bugün başlatalım.

Wendy Orent, “Veba: Gizemli Geçmiş ve Dünyanın En Tehlikeli Hastalığının Korkunç Geleceği” yazarı – “Daha yeni ve muhtemelen daha ölümcül insan adapte virüslerin evrimini öngörmek istiyorsak, canlı hayvan pazarları kalıcı olarak kapatılmalıdır … milyonlarca hayvanı barındıran fabrika çiftlikleri ortadan kaldırılıncaya kadar, hastalık evrimi dikkate alındığında, yeni ve potansiyel olarak ölümcül insan hastalıkları ortaya çıkmaya devam edecektir. Tekrar. Ve yeniden. Ve yeniden.” Fabrika çiftlik hayvanları, dünyanın Amazon yağmur ormanları gibi son vahşi hayvanlarının yaşam alanlarında yetişen yemlerle besleniyor. Fabrika çiftçiliği hayvanları, bilim adamları, sağlık uzmanları ve etik yorumcular tarafından giderek durdurulması gereken bir iğrençlik olarak görülmektedir.

Gelecek, gıda ve çiftçilik ile yeni bir ilişkidir

Sonuç Pandemikleri önlemenin ve dünyada koronavirüs nedeniyle geliştiğini gördüğümüz ölçeğin acısını önlemenin en iyi yolu, kendi kendine izolasyon, el yıkama veya yüz maskeleri değil, can çekişen ekonomik, gıda ve ulaşım sistemlerimizin kaynaşması ve yapılarla değiştirilmesidir. doğa ve gezegeni ilk sıraya koyan. Fabrika çiftçiliği ve yaban hayatı ticaretinin yasaklandığı bir dünya. Ekonomik büyümenin her ne pahasına olursa olsun sürdürülmediği yerlerde, kendimizi bir günden diğerine besleme kapasitemiz devasa derecede kirleten çokuluslu şirketlerden ziyade kendi elimizde. Coronavirüs ve ekolojik kriz, haksız ve sürdürülemez bir küresel sistemin bağlantılı semptomlarıdır. Başka bir koronavirüs yayılmasını önlemek için atabileceğimiz adımlar, ekolojik acil durumla başa çıkmak için atmamız gereken adımların aynısıdır: biyosferin sınırlarına ve içindeki değerli vahşi yaratıklara saygı duymaya saygı göstererek daha yerel yaşamak. Genel olarak, bu virüs, insan sağlığının doğal dünyanın sağlığından bağımsız olarak tedavi edilemeyeceğinin önemli bir işareti olabilir; ikisi ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır.

İnsan uygarlığı, gelecekteki şoklardan korunabilir ve parçası olduğu doğal dünyayla daha uyumlu hale gelmek için daha esnek hale gelebilir. Küresel ekonomiyi büyütmek, doğal sistemleri yenilemek ve hayvanlara sistematik kötü muameleyi sona erdirmek kilit önemdedir.

Bu yazıyı paylaş:

Diğer Blog yazılarımızı okumak ister misin?